تجهیزات آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی جزء ابزارهایی محسوب می‌شوند که به دلیل دقت بالا و اهمیت مورد استفاده آنها در تعیین خواص و کیفیت بسیاری از مواد باید آنها همیشه بروز و سالم باشند. از ابزار و تجهیزات آزمایشگاهی می‌توان به ترازو، خشک کن، همزن، چگالی سنج، PH‌ سنج، ترموکوپل و ابزارهای بسیار دیگری نام برد. این وسایل بعد از مدتی دقت خود را از دست می‌دهند یا دچار نقص فنی می‌شوند.

کیفیت هر دستگاه و میزان استفاده از آن عامل مهمی در تعیین مدت زمان سرویس دوره‌ای و تعویض قطعات مصرفی دستگاه می‌باشد. به همین دلیل تجهیزات آزمایشگاهی باید در دوره های زمانی معینی بازتنظیم (calibration) شوند و با تعویض قطعات مصرفی آن ها از فرسوده شدن و استهلاک این تجهیزات جلوگیری کرد.

برای برخی موارد استفاده خاص نیاز است که تجهیزات آزمایشگاهی سفارشی‌سازی (customize) شوند. سفارشی‌سازی به این معنا است که مثلا شما می‌خواهید از یک تجهیز آزمایشگاهی مانند ترازو استفاده کنید اما نه در شرایط معمول استفاده یا می‌خواهید از وسیله آزمایشگاهی خود خروجی دیجیتال بگیرید یا یک پل ارتباطی بین وسیله آزمایشگاهی و رایانه اضافه کنید. سفارشی‌سازی باید توسط افراد متخصص انجام بگیرد، تا هم صحت کارکرد دستگاه را بتوان تضمین کرد و هم نتیجه مطلوب را از سفارشی‌سازی.

تامین تجهیزات آزمایشگاهی نیز یک تخصص است. در دنیای امروز با تنوع شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده تجهیزات مختلف آزمایشگاهی، امکانات مختلف این دستگاه‌ها، قوانین تجاری و مالیاتی، قابلیت سازگاری و نیاز مصرف‌کننده می‌توان هزاران نمونه از برخی دستگاه‌های آزمایشگاهی در بازار یافت. اما اینکه کدام بهترین گزینه برای استفاده هدف مورد نظر می‌باشد باید توسط افراد خبره و متخصص در زمینه تامین تجهیزات آزمایشگاهی صورت بگیرد. با انجام نیاز‌سنجی صحیح می‌توان با قیمتی مطلوب، دستگاهی را با کیفیت و عملکرد مورد نیاز تهیه کرد تا هم از هزینه‌های اضافی جلوگیری شده و هم خروجی مطلوب را از دستگاه دریافت کرد.

بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در داخل کشور که دارای تکنولوژی بالایی هستند ساخت خارج از کشور بوده و در مقاطع زمانی مختلف وارد کشور شده‌اند. انجام فرآیند نِت (نگهداری و تعمیر) این دستگاه‌ها باید توسط شرکت‌های فروشنده آنها صورت بگیرد اما متاسفانه در ایران گاهی اوقات به دلیل تحریم‌ها، هزینه بر بودن ارسال دستگاه به شرکت سازنده یا هزینه بالای اعزام تیم فنی به مقصد مصرف کننده، این فرآیند با مشکل صورت می‌گیرد یا حتی به دلیل قدیمی بودن دستگاه برخی قطعات آن دیگر در بازار یافت نمی‌شود. در این موارد نیاز به یک گروه متخصص، برای انجام فرآیند نِت و تامین قطعات و حتی جایگزینی با قطعات بروزتر است.

موارد استفاده خاص برای هدف‌های خاص در بعضی فرآیندهای آزمایشگاهی وجود دارد که مخصوص یک نوع تولید یا یک تحقیق خاص می‌باشد و برای اندازه‌گیری مولفه‌های مربوط به آن دستگاهی وجود ندارد و باید یک دستگاه جدید و منحصر به فرد که تاکنون تولید نشده است، برای این کار ساخته شود. ساخت این دستگاه جدید مستلزم دانستن مبانی نظری اندازه‌گیری مولفه‌های مورد نظر و نحوه کارکرد قطعات مختلف و توانایی ایجاد ارتباط بین آنها برای رسیدن به یک دستگاه هدف است.

گروه هاپسکو با دارا بودن کارشناسان تولید و متخصصین علمی در حوزه‌های مختلف می‌تواند تمامی خدمات مربوط به بازتنظیم، سفارشی‌سازی، تامین، نگهداری و تعمیر، طراحی و ساخت انواع تجهیزات آزمایشگاهی را انجام دهد. تیم متخصصین هاپسکو تجربه فعالیت در زمینه‌های مختلف تجهیزات آزمایشگاهی را در کارنامه خود دارند، که مهر تاییدی بر توانمندی این مجموعه است؛ که آماده ارائه‌ی خدمات خود در این زمینه به مشتریان عزیز است.