ابزار دقیق

با پیشرفت کمی و کیفی بسیاری از حوزه‌های صنعتی نیاز به ابزارهای اندازه‌گیری دقیق‌تر با ویژگی‌های منحصر به فردی که بتواند نیازهای کنترل و اندازه‌گیری کمیت‌های مدنظر را بر طرف نمایند، احساس شد. واحد مهندسی یکی از شاخه‌های شغلی هر واحد صنعتی است که از گذشته نقش مهمی را در کیفیت تولیدات و افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها در یک مجموعه صنعتی ایفا کرده است. با پیشرفت علم و ساخت دستگاه‌ها و ابزارهای اندازه‌گیری جدید مبتنی بر اصول علمی نیاز به تجهیزات ابزار دقیق و کنار گذاشتن روش‌ها و تجهیزات قدیمی را بیش از پیش مطرح کرد.

تجهیزات ابزار دقیق امروزی علاوه بر اینکه می‌توانند در کیفیت اندازه‌گیری‌ها از تجهیزات قدیمی پیشی بگیرند، همچنین با تغییر روش‌های پایش و اندازه‌گیری نیز تا حد زیادی سرعت و دقت را در کنار ویژگی‌های دیگری همچون تست غیرمخرب و افزایش مقیاس پایش را به ارمغان آورده‌اند.
برای اندازه گیری متغیرهای فیزیکی فرآیند مانند جریان، دما، سطح یا فشار و … به ابزار نیاز است. ابزارها اغلب شامل سیستم­‌های کنترل فرآیندها متنوع هستند. کنترل فرآیندها یکی از شاخه‌های اصلی ابزار دقیق است.

ابزار دقیق کنترلی شامل وسایلی مانند سلونوئید، شیرآلات، قطع کننده‌­های مدار و رله‌­ها است. این دستگاه­‌ها قادر به تغییر یک پارامتر میدانی و فراهم کردن قابلیت کنترل از راه دور یا خودکار هستند. هدف استفاده از ابزار دقیق پایش دقیق فاکتورهای حساس و به دنبال آن کنترل شرایط بر اساس پارامترهای موردنظر است. برای کنترل پارامترها در یک فرآیند یا در یک سیستم خاص ، از دستگاه‌هایی مانند ریزپردازنده‌ها، میکروکنترلرها یا PLC استفاده می‌شود، اما هدف نهایی آنها کنترل پارامترهای یک سیستم است.

ابزار دقیق، هنر و علم استفاده از تجهیزاتی است که به خوبی و با کمترین خطا، کمیت‌­های مورد نظر در کارخانه یا سایت را اندازه­‌گیری کنند. این کمیت­های مورد اندازه­‌گیری، ممکن است سطح یک مخزن یا فلوی عبوری از یک لوله، یا دمای یک کوره و یا فشار مربوط به یک مخزن یا لوله باشد.

گروه هاپسکو با دارا بودن یک تیم متخصص آماده ارائه‌ی مشاوره، طراحی، ساخت و تعمیر ابزارهای دقیق صنعتی و دانشگاهی به مشتریان عزیز است.