پوشش دهی

پوشش دهی را می‌توان یکی از صنایع باستانی دانست که از گذشته‌های بسیار دور مورد استفاده بوده است. این صنعت با پوشش دادن قطعات به وسیله مواد گوناگون با اهداف خاصی انجام می‌شود. ماده‌ای که روی سطح پوشش داده می‌شود باید با توجه به هدف پوشش دهی خواص مورد نظر را داشته باشد.

افزایش راندمان و زیبایی و گرفتن خواص ویژه از اهداف پوشش دهی هستند. قطعات زیادی هستند که به خودی خود در معرض آسیب‌­هایی هستند. آسیب‌­هایی در اثر سایش یا مجاورت با اسید و …، که از طول عمر قطعات به شدت کاسته می­‌شود. اما می­‌توان عمر مفید و راندمان همین قطعات را با انتخاب یک پوشش مناسب به طور چشمگیری افزایش داد.

پوشش دهی به روش‌های مختلفی انجام می شود که هر روش مزایا و معایبی را دارد و باید با توجه به هدف پوشش دهی، بهینه‌ترین روش انتخاب شود. برای مثال از کاربرد پوشش دهی می‌توان به پوشش دهی ظروف لعابی، قطعات فلزی با کروم، شیرآلات برنجی با نیکل، تفلون در ظروف آشپزخانه، ظروف چینی و کریستال، پره‌های توربین پمپ آب، سطوح آب گریز، زیورآلات و … اشاره کرد که این موارد فقط قسمتی از مصارف عام صنعت پوشش دهی است.

از قسمت مصارف خاص پوشش دهی می‌توان ساخت قطعات الکترونیکی، صفحات خورشیدی، عایق‌های حرارتی، حسگرها، شیشه‌ی عینک، صفحات ضد بازتاب، بدنه‌ی هواپیماها و … نام برد.
تعیین پوشش مناسب، متناسب با انتظارات و شرایط کاری و انجام پوشش ­دهی با در نظر گرفتن صرفه‌ی اقصادی برای ایجاد مزیت نسبی نیازمند تخصص است.

گروه هاپسکو با دارا بودن یک تیم متخصص آماده ارائه‌ی مشاوره، طراحی، ساخت و تعمیر انواع پوشش‌دهی صنعتی و آزمایشگاهی به مشتریان عزیز است.